אודות הארגון

"מה שעשינו למען עצמנו בלבד-מת איתנו.מה שעשינו למען אחרים ולמען העולם-חי לנצח"

10418398_10152529477760815_7928902443813624941_n
סיום קורס הכשרת "קציני אופק" מטעם הארגון.

ארגון "אופק חזרה לחיים" ע"ר 580582716 הוקם בשנת 2014 ע"י קבוצת הורים "מיוחדים", מתנדבים ואנשי מקצוע, בראשות רות ועמיעד טאוב, הוריו של אופק, שנפגע קשה בגיל שמונה חודשים.לאחר שעולמם של בני המשפחה "התהפך" וההורים והאחים שהו כשנה בבתי חולים  וגילו את המצוקות בהן נתקלים חולים ובני משפחותיהם, שחייהם השתנו באחת, החליטו ההורים לסייע לבני משפחות המתמודדים עם בן משפחה שחלה או נפצע. ההתמודדות אינה רק במשבר הרפואי, אלא גם מול המצוקות  הנפשיות, הכלכליות והביורוקרטיות, ומה שאינו פחות חשוב –  תחושת חוסר האונים. כל משפחה שעברה משבר רפואי, חשה תופעות ותחושות הללו, ומייחלת לצאת לדרך חדשה ויצרנית, ולקיים חיים תקינים בצל המחלה/המשבר הרפואי.

נתונים ומספרים:
נכון לחמש השנים האחרונות, מדובר בממוצע ב-6,000-9,000 מקרים קשים מידי שנה (בנוגע לילדים בלבד)
לגבי נולדים עם מומים, על פי הנתונים האחרונים שפורסמו ע"י הלמ"ס מדובר ב-2,520 ילדים בשנה.
לגבי פצועים בתאונות דרכים, על פי הנתונים האחרונים שפורסמו ע"י הלמ"ס מדובר ב-2,939 ילדים עד גיל 14. (למ"ס)
לגבי חולים המאובחנים במחלה קשה, מדובר ב-746 ילדים, נכון לשנת 2013. (למ"ס)

בכל משפחה שכזו החווה אסון רפואי, ה"פאזל" של החיים מתערבב, עולמה מתהפך מכל היבט אפשרי, הן מבחינה כלכלית, הן מבחינה חברתית והן מבחינה נפשית.לאחר השחרור מבית החולים, אין להם את הכלים והידע על מנת לחזור ל"מסלול החיים" ולהתנהלות יום יומית נורמלית.

ארגון "אופק' חזרה לחיים" לקח על עצמו לסייע למשפחות ולהקנות להם "חכות" באמצעותן יבנו בכוחות עצמם עצמם את המשך חייהם בצורה המיטבית, למרות האסון שעברו.על מנת לבנות חזרה לחיים נכונה שתכלול חזרה למוסדות הלימוד, לעבודה, לחברים ולגורמים יצרניים ותורמים בחברה יש צורך בידע תמיכה וכוחות נפש. מכיוון שהמדינה אינה מספקת שום מסגרת ציבורית או פרטית המסייעת לחולים ובני משפחותיהם לקח על עצמו ארגון "אופק-חזרה לחיים"-לסייע למשפחות ולהקנות להם "חכות" בהם יבנו בעצמם את המשך חייהם בצורה המיטבית למרות האסון שעברו.

הארגון פועל בחמישה מישורים עיקריים:
1.מספק תמיכה מידית לאחר האסון\האירוע באמצעות בנק מתנדבים המורכב מהורים מיוחדים.
2.מקדם חקיקה בתחומי הבריאות והרווחה.
3.מחלק להורים מיוחדים כרטיסים חינם למופעים ואירועים על מנת שאלו יוכלו "לנקות" את הראש מקשיי היום יום ולחזור בכוחות מחודשים למאבקים היום יומיים.
4.מינוי והכשרת הורים לועדות השמה בחינוך המיוחד.
ועדת ההשמה מוסמכת לקבל החלטות לגבי זכאותו של תלמיד בעל צרכים מיוחדים, בעל לקות משמעותית, לחינוך מיוחד ולגבי השמתו במסגרת החינוכית ההולמת את צרכיו, בהתאם למסגרת התקציבית הנקבעת מדי שנה. כמו כן ועדת ההשמה משמשת ועדת ערר על החלטותיה של ועדת השילוב המוסדית.
5.הובלת חקיקה ופעילות ציבורית למניעת רשלנות רפואית וטיוח במערכת הבריאות.

"מאחורי כל מספר, ניצב מעגל משפחתי גדול ופגוע"